DanCalancea

Ladies overtime

Am dorit sa va transmit aceste ganduri la despartirea din Praga,dar marturisesc cuvintele au ramas in interior, neputincioase probabil din cauza momentului sa dea frau liber sentimentelor.

Au fost momente nebune .Am simntit cum imposibilul ne adie fruntile si este incapabil sa se transforme in posibil.Un sfert patru cu Ungaria care putea face ca imposibilul sa fie posibil!

Participarea acestui lot la europene a fost pana in ultimul moment pusa sub semnul intrebarii,motivandu-se lipsa de valoare.Dar rezultatele si prestatia voastra spun cu totul altceva!

Pentru toate clipele minunate ,pentru ATITUDINEA in pregatire si jocuri ,pentru momentele mai putin placute ,pentru tot va multumesc.

In egala masura multumesc intregului staff,in frunte cu Tibi Rist un om de baschet fabulos.

Fotografia surprinsa de fotoreporterul FIBA cu mana mea IMPREUNA cu mainile voastre si cu tricolorul spune absolut totul despre ceea ce s-a intamplat la Klatovy.

VA MULTUMESC LADIES OVERTIME!

Coach Dan Calancea

CAMPIONATUL EUROPEAN DE TINERET FEMININ U20

CEHIA - KLATOVY 2012

LADIES OVERTIME

1) Cum ati caracteriza CE U20 feminin recent incheiat ?

Consider ca a fost o experienta deosebita pentru toate componentele nationalei noastre.Am insistat pentru participarea lotului de tineret U20 la Campionatul European, din convingerea ca opt jocuri internationale , atata timp cat varsta le permite, nu pot avea decat un aspect benefic pentru viitorul acestor sportive. Iar ceea ce s-a intamplat la Klatovy este impresionant din punctul meu de vedere.Cristina Bigica,Sonia Ursu,Gabi Cursaru ,Alexandra Ionescu ,Dora Ardeleanu, Claudia Usurelu si nu numai ,sunt jucatoare susceptibile de mare performanta ,pot si trebuie sa fie solutii viabile pentru lotul de senioare.

2) Ce a lipsit pentru a obtine calificarea ?

Daca ne uitam cu atentie la numarul echipelor inscrise in competitii la U18 si U23 pentru sezonul 2012-2013 (12 la U18 si 3 TREI la U23) avem un prim raspuns si un fantastic semnal de alarma despre ceea ce se intampla in cel mai important segment al baschetului romanesc,cel juvenil.Selectia pentru acest lot a fost realizata dintr-un numar de (incredibil!) 25 jucatoare,13 nascute 1992 si 12 nascute 1993.Alte jucatoare la aceasta categorie de varsta nu mai exista!Din pacate nu am putut conta nici pe Raileanu si Blanaru de la U18 amandoua fiind accidentate.

In ultimul clasament FIBA , realizat dupa Olimpiada ,de exemlpu,Cehia la senioare este pe locul patru mondial.Cehia are 453 de cluburi inregistrate si aproape 13000 de jucatoare licentiate.Romania are 169 de cluburi si 5300 de jucatoare licentiate.Stiti cat are Franta?4545 de cluburi si 160 000 de jucatoare legitimate!Indiscutabil Federatia noastra incearca sa gaseasca cele mai bune solutii pentru marirea numarului de practicanti atat legitimati cat si neligitimati.In urma cu cativa ani aveam in jur de doar 1000 jucatoare cu licenta!.Dar cred ca absolut toti cei care suntem implicati ,nu conteaza in ce fel ,in fenomen avem datoria sa gasim variantele cele mai eficiente pentru baschetul nostru.Sa criticam si sa contestam tot timpul este foarte usor.

Dar ca sa raspund cat se poate de direct,cred ca in primele minute din sfertul patru cu Ungaria a fost decisa calificarea.De la trei puncte diferenta pentru vecinele noastre ,in doua minute acestea s-au distantat decisiv.Clar ca inainte de competitie nimeni nu ne acorda nici cea mai mica sansa de calificare(majoritatea anuntand opt infrangeri la diferente considerabile) ,dar fetele au luptat mai mult decat exemplar si putin ,foarte putin a lipsit pentru a termina competitia pe locul trei .Ultimul joc nu a mai avut nici un fel de miza, indiferent de rezultat noi avand asigurat un onorant loc 4.

Doresc si pe aceasta cale sa multumesc fantasticelor jucatoare``Ladies overtime`` (incluzand nu numai pe cele 12 care au fost in Cehia ,ci si pe cele care au ramas acasa) pentru modul admirabil in care au inteles sa se comporte.Egal aceleasi multumiri intregului staff.IMPREUNA am fost O ADEVARATA ECHIPA.

Mult succes tuturor ,atat la scoala cat si in noul sezon competitional,oriunde va veti afla.

Prima victorie pentru Romania U20 dupa un meci cu prelungiri

Ciprian Damian August 18, 2012

Romania a reusit sa sparga gheata si sa obtina prima victorie la Campionatul European din Cehia dupa un meci nebun în care am avut nevoie de o repriza suplimentara pentru a ne impune în fata Belgiei, scor 76-68.

Partida a fost una echilibrata iar dupa primele zece minute scorul era egal 15-15. Sfertul al doilea a fost unul mai disputat pe care belgiencele l-au caștigat datorita preciziei la finalizare dar si cu o aparare mai exacta, intrand la vestiare cu un avantaj fragil, 37-35.

În partea a trei a jocului Romania a aratat o alta fata în care apararea a facut diferenta, permitandu-le belgiencelor sa înscrie doar opt puncte iar tricolorele aveau un avantaj de 8 puncte, 53-45, dupa treizeci de minute de joc.

Ultima parte a fost una de infarct în care fetele lui Dan Calancea au avut victoria în mana dar au fost egalate cu doar 19 secunde înainte de final, scor 68-68, iar emotiile pentru tricolore se prelungeau. În extra-time Dora Ardelean si Sonia Ursu au fost motoarele echipei reutind sa ne distantam la 5 puncte, 68-63. Pana la finalul celor cinci minute suplimentare tricolorele si-au impus jocul si au reusit sa obtina o victorie muncita. Cu victoria de astazi Romania acumuleaza 4 puncte si ocupa pozitia a sasea din noua.

Cele mai bune marcatoare pentru Romania: Dora Ardelean 21 ptc., Sonia Ursu, Gabriela Cursaru, Cristina Bigica cu cate 15 ptc. fiecare.

Romania U20 castiga al doilea meci consecutiv

Ciprian Damian August 20, 2012

Romania a castigat astazi cel de-al doilea meci consecutiv, împotriva Israelului, tot dupa un meci ce a avut parte de prelungiri, scor final

Partida a fost una cu doua fete complet diferite, în care Israelul s-a impus lejer în primele doua sferturi (23-16 si 15-13) intrand la vestiare cu un avantaj de 9 puncte, 38-29. De la cabine a iesit o alta echipa a Romaniei una mai motivata si cu mai multa daruire, reusind sa se impuna în sfertul al treilea cu 22-17, reducand diferenta la doar 4 puncte 51-55.

Sfertul al patrulea a fost unul în care echipa Israelului nu a mai gasit drumul spre cos lasand drum liber tricolorelor de a se apropia si a trimite meciul în prelungiri prin Cristina Bigica care a punctat pentru 68-68 cu doua secunde înainte de final. În prelungiri Romania a facut legea pe teren luand repede un avans de 3 puncte, permitandu-le tricolorelor sa abordeze mai relaxate finalul partidei în care s-au impus cu scorul de 80-73 si ocupa momentan pozitia a doua cu 6 puncte.

Cele mai bune marcatoare pentru echipa Romaniei: Cristina Bigica 22 ptc., Sonia Ursu 18 ptc., Alexandra Ionescu 18 ptc. si Dora Ardelean 14 ptc..

Meciul urmator pentru Romania va fi maine împotriva Ungariei de la ora 14:30.

Victorie pe final pentru Romania U20 68-65

Ciprian Damian August 22, 2012

Romania castiga asa acum ne-a obisnuit la acesta editie de Campionat European dramatic pe final împotriva Cehiei scor 68-65 si acumuleaza 9 puncte în Grupa A.

Meciul a fost unul controlat aproape în totalitate de tricolore care au castigat sfertul 1 si 4 22-21, respectiv 20-13, sfertul secund s-a terminat la egalitate 15-15, iar gazdele au reusit sa-si adjudece doar sfertul al treilea cu 11-16.

Pentru Romania este a treia victorie la acest Campionat European dar prima în timpul regulamentar celelalte doua fiind castigate în prelungiri.

Cele mai bune marcatoare pentru Romania: Cristina Bigica 27 ptc., Gabriela Cursaru 20 ptc. si Alexandra Ionescu 9 ptc..

Urmatorul meci pentru tricolore va fi vineri 24 august de la ora 21:15.

Romania U20 obține o victorie in extremis 87-82 împotriva Bulgariei

Ciprian Damian August 24, 2012

Romania castiga împotriva Bulgariei pentru a treia oara la acesta Campionat European în prelungiri 87-82 dupa un meci în care am recuperat o diferenta de 10 puncte în ultimul sfert. Cu aceasta victorie tricolorele acumuleaza 11 puncte si spera la un pas gresit din partea Germaniei.

Tricolorele porneau ca favorite înaintea acestei întalniri deoarece adversarele nu reusise sa obtina nici o victorie si au intrat mai relaxate pe teren acest lucru putand sa le coste cele doua puncte.

Meciul a început prost, bulgaroaicele castigand primul sfert la o diferenta de 9 puncte (20-11). Sfertul al doilea a fost mai disputat în care am revenit reducand din diferenta si pierzand sfertul la doar 2 puncte (24-22) iar la pauza mare tabela indica un surprinzator 44-33.

De la vestiare fetele au iesit cu o alta fata mai motivate si au reusit sa castige sfertul 3 (13-16) iar tricolorele sperau la un sfert patru mai bun care a venit iar Romania a trimis meciul în prelungiri pentru a treia oara la acest Campionat European.

În extra time valoarea dintre cele doua echipe si-au spus cuvantul iar fetele conduse de Dan Calancea au dominat clar si s-au impus în final cu 87-82 si spera în continuare la a prinde un loc pe podium.

Cristina Bigica, în prima echipa a turneului la Campionatul European U20

Ciprian Damian August 27, 2012

Romania a terminat pe locul patru la Campionatul European din Cehia dar a avut o jucatoare în primul cinci al competitiei.

Cristina Bigica a reusit medii de 17 puncte, 4,5 recuperari si 2 asisturi pe meci si a intrat în primul 5 al competitiei alaturi de Artemis Spanou (Grecia) care a fost desemnata si MVP-ul turneului, Emmanuella Mayombo (Belgia), Finja Schaake (Germania) si Renata Pudlakova (Cehia).